Na rysunku pokazano przykładową etykietę zasilacza wtyczkowego. Oznaczenia marki produktu oraz dane firmy odpowiedzialnej za wprowadzenie produktu na rynek są oczywiste, tak samo jak znamionowe napięcie wyjściowe (24 V) i maksymalny prąd obciążenia (0,5 A).
Informacje o zakresie napięć wejściowych (100-240 VAC) wskazują, że zasilacz może być używany w wielu krajach na świecie: w Europie, gdzie jest w gniazdku 230 VAC, Wielkiej Brytanii, gdzie mamy 240 VAC oraz USA, gdzie sieć energetyczna pracuje przy 110 VAC/60 Hz.
Symbol to oznaczenie klasy energetycznej „Energy Star Compliance Level VI”, najnowszej normy określającej minimalną sprawność zasilacza oraz moc pobieraną bez obciążenia. Poziom VI oznacza w praktyce zasilacz bardzo oszczędny i mało grzejący się. Poziom VI wymagań w zakresie sprawności określony został w 2016 roku.
Znak oznacza polaryzację napięcia we wtyku wyjściowym. Standardem dla większości urządzeń jest puls w środku wtyku. Na płaskich przewodach ten z plusem zasilania jest oznaczony kolorem.
symbol potwierdzający, że zasilacz wykonany jest w drugiej klasie ochronności. Mówiąc innymi słowy, ma wzmocnioną, podwójną izolację między siecią energetyczną a wyjściem. Podwójna izolacja daje większe bezpieczeństwo użytkowania.
Symbol przekreślonego kosza na śmieci na produkcie lub jego opakowaniu oznacza, że produktu nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady. Obowiązkiem użytkownika jest przekazanie zużytego sprzętu do wyznaczonego punktu zbiórki w celu recyklingu odpadów powstałych ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zapewniając prawidłową utylizację pomagasz chronić środowisko naturalne.
Symbol oznacza: Do użytku wewnątrz pomieszczeń. (nie używać na zewnątrz)
informacje ogólne
Na tabliczce znamionowej zasilacza powinny znajdować się kluczowe informacje techniczne, które informują o jego specyfikacji, wydajności oraz bezpieczeństwie. Oto najważniejsze dane, które powinny być zawarte na tabliczce znamionowej zasilacza (na mocy dyrektyw LVD, EMC, RoHS). Ponadto na zasilaczu powinny znaleźć się inne informacje i piktogramy dotyczące bezpieczeństwa, określone w normie zharmonizowanej z dyrektywą LVD - EN 61204 "Zasilacze niskiego napięcia prądu stałego - Właściwości i wymagania bezpieczeństwa".:
1. Napięcie wejściowe (Input Voltage)
Zakres napięcia zasilającego, które zasilacz może przyjąć, np. 100-240V AC.
Informuje o dopuszczalnym napięciu z sieci elektrycznej.
2. Częstotliwość wejściowa (Input Frequency)
Zakres częstotliwości prądu wejściowego, np. 50-60 Hz.
3. Prąd wejściowy (Input Current)
Maksymalny prąd pobierany przez zasilacz przy nominalnym napięciu, np. 2A.
4. Moc znamionowa (Power Output)
Całkowita moc, jaką może dostarczyć zasilacz, np. 65W. Zazwyczaj podawana jest w watach (W).
5. Napięcie wyjściowe (Output Voltage)
Napięcie dostarczane przez zasilacz do zasilanego urządzenia, np. 12V DC.
6. Prąd wyjściowy (Output Current)
Maksymalny prąd, jaki może dostarczyć zasilacz, np. 3A.
7. Moc wyjściowa (Output Power)
Całkowita moc wyjściowa, np. 65W.
8. Typ prądu wyjściowego (Output Type)
Zwykle oznaczany jako DC (prąd stały) lub AC (prąd zmienny).
9. Efektywność (Efficiency)
Informacja o efektywności energetycznej, np. 80 Plus lub Energy Star. Może to być przedstawione jako procent wydajności konwersji energii.
10. Producent (Manufacturer)
Nazwa producenta oraz ewentualnie model zasilacza.
11. Certyfikaty bezpieczeństwa (Safety Certifications)
Oznaczenia certyfikatów bezpieczeństwa, takie jak CE, UL, TÜV, które potwierdzają, że zasilacz spełnia normy bezpieczeństwa.
12. Polaryzacja wyjścia (Polarity)
W przypadku zasilaczy DC powinno być oznaczenie polaryzacji wtyczki, np. czy środek jest + czy -.
13. Warunki pracy (Operating Conditions)
Zakres temperatur pracy, np. 0-40°C, wilgotność, itp.
14. Numer katalogowy (Part Number)
Specyficzny dla producenta numer seryjny lub katalogowy modelu zasilacza.
15. Ostrzeżenia i uwagi
Ewentualne dodatkowe ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub użytkowania.
Te informacje są kluczowe, aby użytkownik mógł prawidłowo dobrać zasilacz do urządzenia i upewnić się, że jest on bezpieczny w użytkowaniu.
Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
+48 53-094-15-17
biuro@ibic.pl
© Copyright 2020 by IBiC