Podsumowanie
Bez względu na wybór modułu oceny należy pamiętać, że Deklarację zgodności CE może wystawić tylko producent wyrobu, lub jego upoważniony przedstawiciel. Bez deklaracji CE wyrób nie może trafić do obrotu.
Podsumowanie Należy pamiętać, że zabawki mogą również być objęte innymi dyrektywami w tym Dyrektywą REACH, LVD czy EMC. Wszystko uzależnione jest od materiałów wybranych do ich budowy i funkcjonalności.
+48 530 941 517
biuro@ibic.pl
Wprowadzenie zabawek na rynek dokładnie opisuje dyrektywa „Nowego Podejścia”:
2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r
Dyrektywa nakazuje przed nadaniem znaku CE dokonać oceny zabawki. Do wyboru producent lub importer ma następujące metody oceny zgodności wyrobu z aktualnymi dokumentami normatywnymi zwane modułami:
MODUŁ E - ZAPEWNIENIE JAKOŚCI WYROBU
MODUŁ F -WERYFIKACJA WYROBU
MODUŁ G - WERYFIKACJA JEDNOSTKOWA
MODUŁ H - PEŁNE ZAPEWNIENIE JAKOŚCI
MODUŁ A - WEWNĘTRZNA KONTROLA PRODUKCJI
MODUŁ B - BADANIA TYPU
MODUŁ C - ZGODNOŚĆ Z TYPEM
MODUŁ D - ZAPEWNIENIE JAKOŚCI PRODUKCJI
Co później ?
Po nadaniu znaku CE i wystawieniu deklaracji CE zaleca się złożenie wniosku o wydanie Certyfikatu deklaracji zgodności produktu. Uzyskanie certyfikatu pozwala zmniejszyć odpowiedzialności firmy poprzez udokumentowanie procesu oceny.
Ponieważ nasz produkt objęty jest normą zharmonizowaną w procesie oceny nie musi uczestniczyć jednostka notyfikowana. Dotyczy to zarówno badań na zgodność z normą PN-EN 71-1 jak i jej rozszerzeń.
Producent zobowiązany jest do przetrzymywania kompletu dokumentacji na swoich serwerach lub w postaci fizycznej w biurze.
Czym jest Certyfikacja CE ?
Certyfikacja CE oznacza w praktyce drogę wprowadzenia wyrobu na rynek zakończoną wystawieniem deklaracji CE na dany wyrób.
Który z programów wybrać ?
W praktyce podczas certyfikacji zabawek producenci posługują się modułami A i kombinacją B+C
Moduł A Wewnętrzna kontrola projektu i produkcji.
Metodę tą można wybrać tylko wtedy gdy wymagania bezpieczeństwa naszego wyrobu, zabawki są opisane w normach zharmonizowanych.
Wykaz norm zharmonizowanych znajduję się na stronach PKN ( Polskiego Komitetu Normalizacyjnego) i udostępniany jest bezpłatnie.
Etapy certyfikacji w Module A:
Po nadaniu znaku CE i wystawieniu deklaracji CE zaleca się złożenie wniosku o wydanie Certyfikatu deklaracji zgodności produktu. Uzyskanie certyfikatu pozwala zmniejszyć odpowiedzialności firmy poprzez udokumentowanie procesu oceny.
Ponieważ nasz produkt objęty jest normą zharmonizowaną w procesie oceny nie musi uczestniczyć jednostka notyfikowana. Dotyczy to zarówno badań na zgodność z normą PN-EN 71-1 jak i jej rozszerzeń. Producent zobowiązany jest do przetrzymywania kompletu dokumentacji na swoich serwerach lub w postaci fizycznej w biurze
.
Moduł B+C BADANIA TYPU + ZGODNOŚĆ Z TYPEM
Metodę tą należy wybrać wtedy gdy wymagania bezpieczeństwa naszego wyrobu, zabawki nie są opisane w normach zharmonizowanych. W tej metodzie badania wyrobu należy zlecić jednostce notyfikowanej, a wyniki badań w postaci raportu archiwizować.
Moduł B – etapy
Badanie typu WE jest procedurą, podczas której jednostka notyfikowana bada reprezentatywny wyrób i potwierdza jego zgodność z postanowieniami dyrektywy. Badanie reprezentatywnego wyrobu dotyczy również dokumentacji technicznej. Jednostka przeprowadza sprawdzenie dokumentacji technicznej urządzenia oraz przeprowadza lub zleca przeprowadzenie odpowiednich badań wyrobu (wyrobów). Po zakończeniu procedury badania typu z wynikiem pomyślnym jednostka sporządza certyfikat badania typu WE.
Moduł C – etapy
Podczas tej procedury wytwórca lub jego upoważniony przedstawiciel na terenie Wspólnoty zapewnia i oświadcza, że wyrób jest zgodny z typem, opisanym w certyfikacie badania typu WE i spełnia wymagania dyrektywy, które go dotyczą. Ocena końcowa jest monitorowana przez jednostkę notyfikowaną wybraną przez wytwórcę. Podczas wizytacji jednostka certyfikująca upewnia się, że wytwórca przeprowadza rzeczywiście ocenę końcową urządzeń oraz pobiera próbki do badań. W razie konieczności jednostka przeprowadza ocenę końcową wyrobu lub zleca jej przeprowadzenie. Wytwórca nanosi oznakowanie CE na urządzeniach wraz z numerem identyfikacyjnym jednostki notyfikowanej, która monitoruje ocenę końcową.
Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
+48 53-094-15-17
biuro@ibic.pl
© Copyright 2020 by IBiC